Döntött a bíróság: nem büntetik meg Trumpot
A New York-i „hallgatási pénz”-üggyel akarták elérni, hogy Donald Trump elveszítse a választást, állítja a megválasztott elnök. A bíró sok kitartást kívánt Trumpnak második hivatali idejére.
A Szabadság téri német megszállási emlékmű ellen tiltakoztak ellenzéki pártok vezetői az MTA épülete előtt. A tüntetésen részt vett az Együtt-PM, az MSZP, a DK, a Liberálisok, és a MoMa képviselője is.
A Szabadság térre tervezett, a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó emlékmű megépítése ellen tiltakoztak ellenzéki pártok vezetői szombaton Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt. A demonstráción felszólalt Szabó Tímea és Juhász Péter, az Együtt-PM társelnökei, Bokros Lajos, a Modern Magyarországért Mozgalom (MoMa) elnöke, Popper Gábor, a Magyar Liberális Párt (MLP) ügyvivője, Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője és Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke. A szónokok azt hangsúlyozták, hogy ha a „demokratikus pártok” átveszik a főváros vezetését, akkor azonnal eltávolítják a Szabadság térről a készülő „történelemhamisító” emlékművet, és a Szoborparkba száműzik.
A mintegy kétszáz tiltakozó részvételével, a Szabadság téri emlékmű ellen tüntető civilek kezdeményezésére megtartott demonstráción Gyurcsány Ferenc úgy vélekedett, hogy a jelenlegi „basáskodó” hatalomnál „mocskosabb hatalmak” is meg szoktak bukni, csak az a kérdés, hogy mikor és mit hagynak maguk után. Ebben a helyzetben védeni kell a hazafias tisztesség maradékát és támadni mindazt a gonoszságot, ami sugárzik a kormányról. Vagyis nem szabad kompromisszumot kötni, „a gonosszal nem kötünk nagykoalíciót”, mert a jelenlegi hatalom működése ellentétes a magyar érdekekkel.
Horváth Csaba arról beszélt, hogy a „demokratikus pártok” Európát választják, mert Európa jelenti az egyetlen esélyt a fejlődésre. A baloldal békét vár Európától, miközben a jobboldal úgy kér tiszteletet, hogy közben nem tisztel senkit – fogalmazott. „Ezért az európai parlamenti választás nem lefutott meccs, mutassuk meg, hogy Budapest a remény szigete, egyben a szabadság fővárosa” – mondta Horváth Csaba.
Popper Gábor úgy vélekedett, hogy az emlékmű körüli csatát Orbán Viktor akkor is elveszítette, ha végül felépül „a hazugság szobra”. Mert az emlékművet senki nem akarja, még a jelenlegi kormány hívei sem. Szerinte a tiltakozásuk elérte a célját, mert már három német nagyvárosban tartottak tüntetést az emlékmű ellen, és harminc zsidó származású amerikai kongresszusi képviselő és szenátor kérte levélben Orbán Viktort a terv felülvizsgálatára.
Bokros Lajos szerint Orbán Viktor azért harcol az Európai Unió ellen, mert nem osztja az értékrendjét. „A diktatúra, az orosz irányított demokrácia értékrendjét képviseli és a jobbik faji gőggel átitatott náci ihletésű kultúráját. (...) A Fidesz kulturálisan koalíciót alkot a Jobbikkal, ennek jelképe a Szabadság téren épülő hazug, hamis emlékmű” – fogalmazott a politikus.
Szabó Tímea azt a sajtóhírt idézte, amely szerint Orbán Viktor miniszterelnök a jövőben az államfői posztra pályázna. Úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor nem képviselheti a nemzet egészét, mert az elmúlt évtizedekben ideje jelentős részét azzal töltötte, hogy összeugrassza a nemzet tagjait.
Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke azt mondta, hogy a hatalom jelenlegi képviselőit nem az emberek érdeklik, csak a hatalom. „Ezért el fogják söpörni Orbán Viktort az útból, és a szobor le fog dőlni” – mondta Juhász Péter.
A demonstráción a pártzászlók mellett európai uniós lobogók is láthatók voltak, és a rendezvényen a magyar himnusz mellett felcsendült az Európai Unió himnusza, az Örömóda is. A szervezők azért választották a Széchenyi téri helyszínt, mert a Szabadság tér rendezvény miatt foglalt volt.